BLOG

Zkušenost mého klienta při prodeji bytu

Loni jsme se rozhodli s mojí přítelkyní, že se sestěhujeme a to do jiného bytu, než ve kterých jsme v té době bydleli. Což znamenalo – najít si nový byt a zároveň také prodat naše současné byty. Náhoda tomu chtěla, že jsme si nový byt našli poměrně brzo. Vlastník, který nám byt prodával, ho prodával sám, bez realitní kanceláře. Vedla ho k tomu „pověst“ realitních kanceláří, které možná upřednostňují spíše své zájmy než zájmy prodávajícího. Koupě bytu proběhla v pořádku a to mě utvrzovalo v tom, že můj stávající byt prodám stejným způsobem – na první pohled mi to připadalo celkem snadné.
Jenomže – náhodou jsem tehdy potkal mojí známou, která před pár týdny prodala svůj byt prostřednictvím Lindy Bittové – a byla s ní hodně spokojená a popsala mi všechny náležitosti, které bylo nutné udělat či vyřešit. To byl asi první moment, kdy jsem si říkal, kolik času budu muset vlastně trávit na úřadech, bance, na internetu a na co všechno nesmím zapomenout – a také, kdo mi poradí, když nebudu vědět, co je správně podle zákonů a co ne. Server „bez realitky“ je sice názorný, ale nezná řešení na všechny konkrétní situace. Proto jsem více méně neváhal a zavolal na doporučené číslo a domluvil si schůzku u mne v bytě. Na první návštěvě jsem řekl své představy o časovém období prodeje bytu, podstatnější informace o bytu a také částku, za kterou bych chtěl byt nabídnout. Linda mě vyslechla a zároveň sdělila, že cenovou otázku necháme otevřenou s tím, že si ověří cenovou hladinu v prodávané lokalitě. Na další schůzce mi už nastínila svou představu o dalším postupu a hlavně – přesvědčila mne, že jsem byl při svém odhadu ceny bytu zbytečně skromný a byt lze prodat o cca 300 000 Kč dráž. Uvědomil jsem si, že jako laik nemůžu mít takový přehled o cenách nemovitostí jako ona. Uzavřeli jsme smlouvu o další spolupráci, kde jsme si dopřesnili další podrobnosti spolupráce. Domluvili jsme se také na focení bytu – Linda domluvila fotografku, vymyslela text na inzerát apod.
V době prodeje bytu se objevila komplikace v podobě účinnosti nového zákona o předkupním právu ostatních majitelů bytů v domě na společném pozemku. Bylo nutné konzultovat návrh textu s právničkou a pak hlavně zajistit souhlasné podpisy všech majitelů bytů. V podstatě vše potřebné Linda zařídila. Mezitím organizovala v mém bytě prohlídky zájemců. V krátké době se kupec našel a nastalo období sepisování smluv, spolupráce s advokátkou, podání zápisu do Katastru nemovitostí atd.
Linda ke všemu přistupovala s velkou dávkou energie a optimismem – pro ni typický rys. Oceňoval jsem, že vše vyřizovala s přehledem a se znalostí řešení problémů. Pokud bych se tím vším měl zabývat jen já, utopil bych se v tom. Po cca 2 měsících byl můj byt prodán se všemi potřebnými dokumenty a zaplacen. Co je důležité – a jsem o tom přesvědčen – bez Lindy by to trvalo daleko déle, se spoustou času stráveného na úřadech a hledáním rad na netu, jak a co vyplňovat. Proto bych každému, kdo hledá či prodává byt, doporučit Lindu jako „realitního makléře“. Měl jsem pocit, že vše dokáže řešit s ochotou, přímostí a jistotou podloženou jejími odbornými znalostmi. To vše mělo za následek to, že úspěšně prodala byt i mé přítelkyně a dodnes se občas potkáváme na kus řeči…

No Comments

Leave a Reply